| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ202V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ202V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ202V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ202V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ202V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ202V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ202V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ202V.
| ULD2E2R2MED1TD | 2.2µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | ULD2E2R2MED1TD.pdf | |
| UVR1J220MDD | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J220MDD.pdf | |
| ESMQ201VSN681MQ30S | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201VSN681MQ30S.pdf | |
| LNT2A222MSE | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT2A222MSE.pdf | |
| EGPD101ELL361MM20H | 360µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 61 mOhm | EGPD101ELL361MM20H.pdf | |
| AHA336M16C12T-F | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 13.1 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA336M16C12T-F.pdf | |
| MALREKA00JS433F00K | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JS433F00K.pdf | |
| AEB226M2GU44B-F | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB226M2GU44B-F.pdf | |
| B43508A2397M7 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2397M7.pdf | |
| E80D350VNN682QR35T | CAP ALUM 6800UF 35V RADIAL | E80D350VNN682QR35T.pdf | |
| 381LX331M350A032 | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX331M350A032.pdf | |
| MAL210657472E3 | 4700µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 59 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210657472E3.pdf | |
| ECO-S1EA153EA | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 36 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1EA153EA.pdf | |
| B41043A4277M | 270µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | B41043A4277M.pdf | |
| GRM31CR60J476KE19L | 47µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31CR60J476KE19L.pdf |