| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ181V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 180 OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ181V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ181V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ181V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ181V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ181V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ181V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ181V.
| UVK2A221MHD | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2A221MHD.pdf | |
| EKY-6R3ELL222MJ25S | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKY-6R3ELL222MJ25S.pdf | |
| LGN2C331MELY25 | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2C331MELY25.pdf | |
| MAL215097602E3 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | MAL215097602E3.pdf | |
| SXR122M063ST | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | SXR122M063ST.pdf | |
| EKXJ251ELL331ML50S | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ251ELL331ML50S.pdf | |
| MALIEYN07AV427J02K | 2700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 127 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AV427J02K.pdf | |
| EKMH800VSN152MA20S | 1500µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH800VSN152MA20S.pdf | |
| 53D322G035HJ6 | 3200µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 77 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 53D322G035HJ6.pdf | |
| C1608X5R1E335K080AC | 3.3µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X5R1E335K080AC.pdf | |
| K102J15C0GF5TH5 | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K102J15C0GF5TH5.pdf | |
| CBR02C110F3GAC | 11pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CBR02C110F3GAC.pdf | |
| C1005C0G1H680F050BA | 68pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H680F050BA.pdf | |
| CL10B561KB8NNWC | 560pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B561KB8NNWC.pdf | |
| CC0805KRX7RYBB221 | 220pF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KRX7RYBB221.pdf |