| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ164V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ164V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ164V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ164V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ164V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ164V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ164V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ164V.
| UVR2A102MHD | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2A102MHD.pdf | |
| ECA-1HHG220 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1HHG220.pdf | |
| LGX2G391MELA50 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2G391MELA50.pdf | |
| TVX2E221MDD | 220µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2E221MDD.pdf | |
| UPJ2A561MHD | 560µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A561MHD.pdf | |
| EGXE401ELL330ML25S | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EGXE401ELL330ML25S.pdf | |
| 860160674024 | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160674024.pdf | |
| UKL1C471MPD1TD | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C471MPD1TD.pdf | |
| ELXZ350ELL182MK40S | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ350ELL182MK40S.pdf | |
| 25MH710MEFCTZ5X7 | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25MH710MEFCTZ5X7.pdf | |
| EKY-630ELL150ME11D | 15µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKY-630ELL150ME11D.pdf | |
| AVS475M35B12B-F | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.4 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS475M35B12B-F.pdf | |
| SEK2R2M160ST | 2.2µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 90.47 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK2R2M160ST.pdf | |
| UMP0J220MDD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP0J220MDD.pdf | |
| MAL211631109E3 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211631109E3.pdf |