| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ163V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ163V.
| UVZ1C471MPD1TA | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C471MPD1TA.pdf | |
| UCZ1E102MNQ1MS | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 60 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C | UCZ1E102MNQ1MS.pdf | |
| LNT2D222MSE | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT2D222MSE.pdf | |
| SLP561M200A4P3 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP561M200A4P3.pdf | |
| UML1A470MDD | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UML1A470MDD.pdf | |
| 227TMA035M | 220µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.055 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 227TMA035M.pdf | |
| SLPX561M315H5P3 | 560µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX561M315H5P3.pdf | |
| MAL205654682E3 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 76 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205654682E3.pdf | |
| B43704B6158M000 | 1500µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 60 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43704B6158M000.pdf | |
| UVR2D2R2MEA | 2.2µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2D2R2MEA.pdf | |
| KMQ350VS181M22X30T2 | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.382 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ350VS181M22X30T2.pdf | |
| UPB1C471MPD1TD | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPB1C471MPD1TD.pdf | |
| GRM21AR72E472KW01D | 4700pF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21AR72E472KW01D.pdf | |
| A472K15X7RF5TAA | 4700pF 50V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm) | A472K15X7RF5TAA.pdf | |
| 885012206047 | 0.15µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 885012206047.pdf |