| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ161V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160 OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ161V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ161V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ161V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ161V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ161V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ161V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ161V.
| 35USC4700MEFCSN22X25 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 35USC4700MEFCSN22X25.pdf | |
| 450VXH150MEFCSN22X35 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 450VXH150MEFCSN22X35.pdf | |
| LGN2Z122MELB35 | 1200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2Z122MELB35.pdf | |
| 860130873003 | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 125°C | 860130873003.pdf | |
| UPA1C821MPD6TD | 820µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1C821MPD6TD.pdf | |
| PSU5330B | 53µF 330V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU5330B.pdf | |
| ULH2G5R6MNL1GS | 5.6µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4000 Hrs @ 125°C | ULH2G5R6MNL1GS.pdf | |
| 382LX123M080N062 | 12000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX123M080N062.pdf | |
| MALREKA00PB233L00K | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.22 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB233L00K.pdf | |
| UAQ2G560MHD | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2G560MHD.pdf | |
| EKMH350VNN562MR25S | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 74 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VNN562MR25S.pdf | |
| B43504A9107M67 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9107M67.pdf | |
| B43540B9157M67 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 420 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9157M67.pdf | |
| SLPX182M180E4P3 | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 111 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX182M180E4P3.pdf | |
| LGJ2Z391MELC15 | 390µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGJ2Z391MELC15.pdf |