| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ120V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 12 OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ120V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ120V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ120V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ120V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ120V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ120V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ120V.
| UMW0G470MDD1TP | 47µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW0G470MDD1TP.pdf | |
| LGR2G820MELA25 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2G820MELA25.pdf | |
| ECE-A1HKGR15 | 0.15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECE-A1HKGR15.pdf | |
| 16YXG150MEFCTA5X11 | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 16YXG150MEFCTA5X11.pdf | |
| 250PK3R3MEFC6.3X11 | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 250PK3R3MEFC6.3X11.pdf | |
| UKT1A471MPD1TA | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1A471MPD1TA.pdf | |
| AHA336M2AG24T-F | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA336M2AG24T-F.pdf | |
| 35TXW820MEFC10X30 | 820µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35TXW820MEFC10X30.pdf | |
| UUJ2G4R7MNQ1MS | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2G4R7MNQ1MS.pdf | |
| UPT2P680MHD | 68µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2P680MHD.pdf | |
| B41888D7188M | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 24 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888D7188M.pdf | |
| SXR682M016ST | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | SXR682M016ST.pdf | |
| MAL209667681E3 | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 226 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209667681E3.pdf | |
| 36D362F150CC2A | 3600µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D362F150CC2A.pdf | |
| 101C303U010EA2A | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C303U010EA2A.pdf |