| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQJ6R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.2 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQJ6R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQJ6R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQJ6R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQJ6R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQJ6R2V is new and unused, you can buy ERJ-8RQJ6R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQJ6R2V.
| UPX1V010MPD1TD | 1µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1V010MPD1TD.pdf | |
| UPW1V6R8MDD | 6.8µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V6R8MDD.pdf | |
| EEU-FC1A820 | 82µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1A820.pdf | |
| LGN2C332MELC50 | 3300µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2C332MELC50.pdf | |
| LNR2C104MSE | 100000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR2C104MSE.pdf | |
| USW1V100MDD1TP | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1V100MDD1TP.pdf | |
| URZ2E101MHD | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2E101MHD.pdf | |
| B43508B5227M87 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 560 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5227M87.pdf | |
| E36D451HLN472QEE3M | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HLN472QEE3M.pdf | |
| 604D212F016GJ7 | 2100µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can - 4 Leads | 604D212F016GJ7.pdf | |
| 125353U020AC1B | ALUM-SCREW TERMINAL | 125353U020AC1B.pdf | |
| MAL212853689E3 | 68µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial 3 Ohm @ 100Hz | MAL212853689E3.pdf | |
| CGA5L2X7R2A104K160AA | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L2X7R2A104K160AA.pdf | |
| C2220C335K1R1CTU | 3.3µF 100V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric), 2 J-Lead 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) | C2220C335K1R1CTU.pdf | |
| 250R07S300JV4T | 30pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | 250R07S300JV4T.pdf |