| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQJ5R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQJ5R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQJ5R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQJ5R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQJ5R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQJ5R1V is new and unused, you can buy ERJ-8RQJ5R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQJ5R1V.
| EKMG500ELL221MJC5S | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG500ELL221MJC5S.pdf | |
| URS1V470MDD1TD | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1V470MDD1TD.pdf | |
| EEE-HA1A471P | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1A471P.pdf | |
| 865230643009 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865230643009.pdf | |
| ESMQ351VSN331MQ35S | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ351VSN331MQ35S.pdf | |
| 420MXK560MEFCSN30X45 | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXK560MEFCSN30X45.pdf | |
| 10ML330MEFCT78X7.5 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10ML330MEFCT78X7.5.pdf | |
| 25ZLG330MEFC8X16 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 25ZLG330MEFC8X16.pdf | |
| UUJ2A101MNQ6ZD | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2A101MNQ6ZD.pdf | |
| MAL213828151E3 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 730 mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C | MAL213828151E3.pdf | |
| ELXG101VNN222MA40S | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXG101VNN222MA40S.pdf | |
| B41505A8478M7 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 42 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A8478M7.pdf | |
| ESMM161VSD272MA45T | 2700µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM161VSD272MA45T.pdf | |
| E36D400HPN223UDA5M | 22000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D400HPN223UDA5M.pdf | |
| MAL210256102E3 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 128 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210256102E3.pdf |