| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQJ4R3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.3 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQJ4R3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQJ4R3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.3 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQJ4R3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQJ4R3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQJ4R3V is new and unused, you can buy ERJ-8RQJ4R3V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQJ4R3V.
| USA1H010MDD1TE | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1H010MDD1TE.pdf | |
| UCD1V330MCL1GS | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1V330MCL1GS.pdf | |
| UPB1V471MPD | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPB1V471MPD.pdf | |
| LGW2E561MELA35 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2E561MELA35.pdf | |
| 63YXG15MEFC5X11 | 15µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 63YXG15MEFC5X11.pdf | |
| UMF1V3R3MDD | 3.3µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1V3R3MDD.pdf | |
| 226CKS250MLU | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.071 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226CKS250MLU.pdf | |
| URS2A331MHD | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2A331MHD.pdf | |
| B43231B1397M | 390µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231B1397M.pdf | |
| B41694A5477Q9 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 160 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41694A5477Q9.pdf | |
| MAL214638102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214638102E3.pdf | |
| B43504A826M60 | 82µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.65 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A826M60.pdf | |
| ECO-S1JA102BA | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 282 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1JA102BA.pdf | |
| B43254C4277M | 270µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C4277M.pdf | |
| B43501E227M62 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E227M62.pdf |