| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQJ3R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQJ3R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQJ3R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQJ3R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQJ3R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQJ3R0V is new and unused, you can buy ERJ-8RQJ3R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQJ3R0V.
| UMT1C330MDD1TP | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1C330MDD1TP.pdf | |
| 25ZL470MEFC8X20 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 25ZL470MEFC8X20.pdf | |
| LNT1J153MSE | 15000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1J153MSE.pdf | |
| UMA1E101MDD1TE | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1E101MDD1TE.pdf | |
| 160RX3020K10X12.5 | 20µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can | 160RX3020K10X12.5.pdf | |
| LLG2Z681MELZ30 | 680µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2Z681MELZ30.pdf | |
| EEU-TA1C332S | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1C332S.pdf | |
| 380LX562M063J452 | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX562M063J452.pdf | |
| B43540C5157M67 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 650 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C5157M67.pdf | |
| EET-HC2V471JA | 470µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 353 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2V471JA.pdf | |
| B41042A8827M | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A8827M.pdf | |
| JMK325BJ226MM-T | 22µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | JMK325BJ226MM-T.pdf | |
| C0402C682K4RACTU | 6800pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C682K4RACTU.pdf | |
| C2012X7R2E153K125AM | 0.015µF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R2E153K125AM.pdf | |
| 250R05L360GV4T | 36pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | 250R05L360GV4T.pdf |