| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQJ2R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQJ2R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQJ2R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQJ2R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQJ2R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQJ2R0V is new and unused, you can buy ERJ-8RQJ2R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQJ2R0V.
| EEE-TG1V221UP | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 300 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1V221UP.pdf | |
| EEU-EB2C151S | 150µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB2C151S.pdf | |
| 16MS522MEFCTZ5X5 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 16MS522MEFCTZ5X5.pdf | |
| MAL211660101E3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211660101E3.pdf | |
| EKMQ500VSN222MP25S | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ500VSN222MP25S.pdf | |
| B43504A2687M87 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2687M87.pdf | |
| 601D188G050JT2 | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D188G050JT2.pdf | |
| MLP662M050EA1A | 6600µF 50V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 62 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP662M050EA1A.pdf | |
| MLS173M020EB0C | 17000µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack 33 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS173M020EB0C.pdf | |
| GRM188R72A271KA01D | 270pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R72A271KA01D.pdf | |
| FG14X5R1H335KRT06 | 3.3µF 50V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) | FG14X5R1H335KRT06.pdf | |
| RDE5C1H822J1S1H03A | 8200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm) | RDE5C1H822J1S1H03A.pdf | |
| C0603C682F3GACTU | 6800pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C682F3GACTU.pdf | |
| 2220Y1K50154KXTWS2 | 0.15µF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | 2220Y1K50154KXTWS2.pdf | |
| CL21C472JBF1PNE | 4700pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C472JBF1PNE.pdf |