| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQJ1R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQJ1R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQJ1R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.6 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQJ1R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQJ1R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQJ1R6V is new and unused, you can buy ERJ-8RQJ1R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQJ1R6V.
| E36D101LPN103TC92M | 10000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN103TC92M.pdf | |
| 16MS54.7MEFC4X5 | 4.7µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 16MS54.7MEFC4X5.pdf | |
| 400LEX1.2MEFC8X9 | 1.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | 400LEX1.2MEFC8X9.pdf | |
| B41554E8159Q | 15000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41554E8159Q.pdf | |
| MALREKE00PB222LN0K | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.823 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | MALREKE00PB222LN0K.pdf | |
| EKRG350ELL102ML15S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKRG350ELL102ML15S.pdf | |
| MAL213634102E3 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL213634102E3.pdf | |
| ULD2W100MPD | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | ULD2W100MPD.pdf | |
| URZ2D330MHD | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2D330MHD.pdf | |
| MALREKE00JG415F00K | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 124 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00JG415F00K.pdf | |
| 381LX103M025J022 | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX103M025J022.pdf | |
| LGJ2F181MELC | 180µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2F181MELC.pdf | |
| B43540A5277M60 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5277M60.pdf | |
| E81D401VNN391QA35W | CAP ALUM 390UF 400V RADIAL | E81D401VNN391QA35W.pdf | |
| E36D750HPN113UU79M | 11000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750HPN113UU79M.pdf |