| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQJ1R3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.3 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQJ1R3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQJ1R3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.3 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQJ1R3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQJ1R3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQJ1R3V is new and unused, you can buy ERJ-8RQJ1R3V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQJ1R3V.
| 6.3ZLH470MEFC6.3X11 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLH470MEFC6.3X11.pdf | |
| RFS-100V221MK9#5 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-100V221MK9#5.pdf | |
| LAQ2D471MELZ40 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2D471MELZ40.pdf | |
| UCA2D151MHD | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCA2D151MHD.pdf | |
| 860130474004 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 125°C | 860130474004.pdf | |
| UVY2E221MHD | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2E221MHD.pdf | |
| 50ML6.8MEFC5X5 | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 50ML6.8MEFC5X5.pdf | |
| EKMQ350ELL470ME11D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ350ELL470ME11D.pdf | |
| UVP1C101MPD1TA | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1C101MPD1TA.pdf | |
| MAL214239479E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214239479E3.pdf | |
| EEU-FC1A681LJ | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1A681LJ.pdf | |
| 688CKS6R3M | ELECTROLYTIC | 688CKS6R3M.pdf | |
| UKA1E471MPD | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1E471MPD.pdf | |
| 100ZLH330MEFCG412.5X35 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100ZLH330MEFCG412.5X35.pdf | |
| B43540B2477M62 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 180 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2477M62.pdf |