| Manufacturer Part Number: | ERJ-8RQJ1R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-8RQJ1R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-8RQJ1R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-8RQJ1R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-8RQJ1R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-8RQJ1R1V is new and unused, you can buy ERJ-8RQJ1R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-8RQJ1R1V.
| UVR1A331MED | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A331MED.pdf | |
| LGU2F391MELA | 390µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2F391MELA.pdf | |
| UPS2V2R2MPD1TD | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2V2R2MPD1TD.pdf | |
| EKYB160ELL152MJ20S | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB160ELL152MJ20S.pdf | |
| 860160278044 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160278044.pdf | |
| UWZ1H2R2MCL1GB | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1H2R2MCL1GB.pdf | |
| 16YXG330MEFC8X9 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 16YXG330MEFC8X9.pdf | |
| EKYA250ELL471MJC5S | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKYA250ELL471MJC5S.pdf | |
| ULR2W6R8MNL1GS | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | ULR2W6R8MNL1GS.pdf | |
| 400CFX22MEFCG412.5X25 | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 400CFX22MEFCG412.5X25.pdf | |
| B43501F2337M62 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501F2337M62.pdf | |
| B43504A107M60 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A107M60.pdf | |
| SLP271M385H3P3 | 270µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.229 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP271M385H3P3.pdf | |
| MALIEYH07BD556B02K | 56000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 22 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07BD556B02K.pdf | |
| ELXM451VSN391MA50S | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM451VSN391MA50S.pdf |