| Manufacturer Part Number: | ERJ-6RQJ7R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5 OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6RQJ7R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6RQJ7R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6RQJ7R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6RQJ7R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6RQJ7R5V is new and unused, you can buy ERJ-6RQJ7R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6RQJ7R5V.
| UPZ2G151MHD6 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPZ2G151MHD6.pdf | |
| 860021381024 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860021381024.pdf | |
| 25TZV33M6.3X6.1 | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 25TZV33M6.3X6.1.pdf | |
| ESMG451ELL101MP40S | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG451ELL101MP40S.pdf | |
| UST1HR47MDD1TP | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1HR47MDD1TP.pdf | |
| USA0J101MDD1TP | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA0J101MDD1TP.pdf | |
| AVES336M16D16T-F | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 11.1 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AVES336M16D16T-F.pdf | |
| 16ZLG470MEFCT810X12.5 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 16ZLG470MEFCT810X12.5.pdf | |
| UVY2E220MPD | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2E220MPD.pdf | |
| MAL202114152E3 | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 245 mOhm 8000 Hrs @ 85°C | MAL202114152E3.pdf | |
| MAL216055152E3 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 150°C | MAL216055152E3.pdf | |
| B43501A1687M60 | 680µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A1687M60.pdf | |
| B43508E2687M82 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2687M82.pdf | |
| E36D500LPN273TC79N | 27000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN273TC79N.pdf | |
| CGS783U040X6L | 78000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS783U040X6L.pdf |