| Manufacturer Part Number: | ERJ-6RQJ3R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3 OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6RQJ3R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6RQJ3R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6RQJ3R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6RQJ3R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6RQJ3R0V is new and unused, you can buy ERJ-6RQJ3R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6RQJ3R0V.
| EDK106M016A9BAA | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EDK106M016A9BAA.pdf | |
| ECA-1CHG472 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-1CHG472.pdf | |
| 450LSG1000MNB51X98 | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | 450LSG1000MNB51X98.pdf | |
| 6.3MS733MEFCT54X7 | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 6.3MS733MEFCT54X7.pdf | |
| 50TWL10MEFC5X11 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50TWL10MEFC5X11.pdf | |
| ECE-A1AKS221I | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1AKS221I.pdf | |
| 50ZLH100MT78X11.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 50ZLH100MT78X11.5.pdf | |
| UPS1J331MHD | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS1J331MHD.pdf | |
| UPA1C222MHD | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1C222MHD.pdf | |
| LLS2Z681MELZ | 680µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2Z681MELZ.pdf | |
| ESMH451VNN101MQ30T | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VNN101MQ30T.pdf | |
| B43252B2827M | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B2827M.pdf | |
| 200HXC820MEFCSN30X30 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200HXC820MEFCSN30X30.pdf | |
| B43601C5337M | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C5337M.pdf | |
| B43584C5158M | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 66 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584C5158M.pdf |