| Manufacturer Part Number: | ERJ-6RQJ2R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2 OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6RQJ2R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6RQJ2R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6RQJ2R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6RQJ2R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6RQJ2R0V is new and unused, you can buy ERJ-6RQJ2R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6RQJ2R0V.
| EEU-FR1H181L | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1H181L.pdf | |
| PEG130HL4630QL1 | 6300µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 30 mOhm @ 100Hz 37000 Hrs @ 105°C | PEG130HL4630QL1.pdf | |
| 400MXK390MEFCSN25X40 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXK390MEFCSN25X40.pdf | |
| 861101484012 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861101484012.pdf | |
| 50YXA2R2MTA5X11 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50YXA2R2MTA5X11.pdf | |
| 63YXJ330M12.5X20 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63YXJ330M12.5X20.pdf | |
| MAL213226331E3 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 530 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213226331E3.pdf | |
| B43501B5227M62 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5227M62.pdf | |
| E81D630VGS392MA30N | CAP ALUM 3900UF 63V RADIAL | E81D630VGS392MA30N.pdf | |
| E36D351HPN261TA79N | 260µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D351HPN261TA79N.pdf | |
| MAL250054182E3 | 1800µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 62 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250054182E3.pdf | |
| UPW1H122MHH | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1H122MHH.pdf | |
| UWX1A151MCR1GB | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1A151MCR1GB.pdf | |
| LXY10VB221M6X15LL | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | LXY10VB221M6X15LL.pdf | |
| C1608X7R1E104K080AA | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R1E104K080AA.pdf |