| Manufacturer Part Number: | ERJ-6RQJ1R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1 OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6RQJ1R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6RQJ1R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6RQJ1R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6RQJ1R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6RQJ1R1V is new and unused, you can buy ERJ-6RQJ1R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6RQJ1R1V.
| UMP1H4R7MDD1TP | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP1H4R7MDD1TP.pdf | |
| UPM1V102MHD | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V102MHD.pdf | |
| PEH169HA460AQU2 | 6000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14000 Hrs @ 85°C | PEH169HA460AQU2.pdf | |
| ECA-0JM331 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-0JM331.pdf | |
| 50YXJ4.7MT15X11 | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50YXJ4.7MT15X11.pdf | |
| UST1H220MDD1TD | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1H220MDD1TD.pdf | |
| MAL214255471E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214255471E3.pdf | |
| MAL215257688E3 | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215257688E3.pdf | |
| 420MXG82MEFCSN22X25 | 82µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXG82MEFCSN22X25.pdf | |
| B43540A2108M80 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2108M80.pdf | |
| ERWE401LGN472MEB5M | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | ERWE401LGN472MEB5M.pdf | |
| C0805C223F5GACTU | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C223F5GACTU.pdf | |
| CL21C130JBANNNC | 13pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C130JBANNNC.pdf | |
| GRM1885C1H122FA01D | 1200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H122FA01D.pdf | |
| C0402X6S0J331M020BC | 330pF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402X6S0J331M020BC.pdf |