| Manufacturer Part Number: | ERJ-6LWJR008V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.008 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6LWJR008V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6LWJR008V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.008 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.032" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6LWJR008V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6LWJR008V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6LWJR008V is new and unused, you can buy ERJ-6LWJR008V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6LWJR008V.
| LGU1E273MELC | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1E273MELC.pdf | |
| 381LQ271M450K042 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 675 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ271M450K042.pdf | |
| UZP1C100MCL1GB | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UZP1C100MCL1GB.pdf | |
| UKW1H102MHD1TO | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H102MHD1TO.pdf | |
| UFG1C331MPM1TD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1C331MPM1TD.pdf | |
| 400LEX3.9MEFC10X12.5 | 3.9µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | 400LEX3.9MEFC10X12.5.pdf | |
| EKY-500ELL471MJ30S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-500ELL471MJ30S.pdf | |
| MALREKA00DC410DG0K | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 270 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DC410DG0K.pdf | |
| MALREKA00JG410JG0K | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 130 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JG410JG0K.pdf | |
| B43305A5337M67 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A5337M67.pdf | |
| 400MXC560MEFCSN35X45 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXC560MEFCSN35X45.pdf | |
| ECO-S2GA271EA | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 491 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2GA271EA.pdf | |
| UVR2F221MRA | 220µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2F221MRA.pdf | |
| C315C270J2G5TA | 27pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | C315C270J2G5TA.pdf | |
| GRM155R70G105KA12D | 1µF 4V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R70G105KA12D.pdf |