| Manufacturer Part Number: | ERJ-6LWJR007V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.007 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6LWJR007V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6LWJR007V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.007 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.032" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6LWJR007V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6LWJR007V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6LWJR007V is new and unused, you can buy ERJ-6LWJR007V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6LWJR007V.
| EKXG161ELL221ML25S | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG161ELL221ML25S.pdf | |
| LNX2G182MSEF | 1800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2G182MSEF.pdf | |
| 381LR102M200J452 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 149 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR102M200J452.pdf | |
| 50MS74.7MEFCTZ4X7 | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50MS74.7MEFCTZ4X7.pdf | |
| UKL1A220MDDANATA | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A220MDDANATA.pdf | |
| 108KXM010M | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 315 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 108KXM010M.pdf | |
| AVS107M10C12B-F | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS107M10C12B-F.pdf | |
| EKY-101EC5390MH15D | 39µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKY-101EC5390MH15D.pdf | |
| ELXY630ELL820MH20D | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXY630ELL820MH20D.pdf | |
| EKMQ451ELL220MK25S | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ451ELL220MK25S.pdf | |
| MALREKE00JG433DG0K | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 88 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00JG433DG0K.pdf | |
| MAL214630182E3 | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | MAL214630182E3.pdf | |
| B43254C2227M000 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C2227M000.pdf | |
| B43540B2567M2 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2567M2.pdf | |
| 381LQ153M025H452 | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 39 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ153M025H452.pdf |