| Manufacturer Part Number: | ERJ-6LWJR006V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.006 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6LWJR006V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6LWJR006V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.006 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.032" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6LWJR006V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6LWJR006V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6LWJR006V is new and unused, you can buy ERJ-6LWJR006V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6LWJR006V.
| UMV1HR33MFD1TP | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1HR33MFD1TP.pdf | |
| EEE-TG1H100P | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.6 Ohm @ 100kHz 1000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1H100P.pdf | |
| EEU-FM0J332 | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM0J332.pdf | |
| ELXZ350ELL102MK25S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ350ELL102MK25S.pdf | |
| E32D251CJN562MC92M | 5600µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D251CJN562MC92M.pdf | |
| EEA-FC1C150B | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-FC1C150B.pdf | |
| URZ2AR47MDD | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2AR47MDD.pdf | |
| AFC105M35B12T-F | 1µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 199 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC105M35B12T-F.pdf | |
| MAL204216159E3 | 15µF 400V Aluminum Capacitors Axial, Can 5 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204216159E3.pdf | |
| B43505A2227M7 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 580 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A2227M7.pdf | |
| 200HXC470MEFCSN30X25 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200HXC470MEFCSN30X25.pdf | |
| MAL209332152E3 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MAL209332152E3.pdf | |
| B43508B5127M87 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.02 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5127M87.pdf | |
| SMQ160VS561M22X25T2 | 560µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 444 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMQ160VS561M22X25T2.pdf | |
| 381EL221M250J012 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 670 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 381EL221M250J012.pdf |