| Manufacturer Part Number: | ERJ-6LWJR005V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.005 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6LWJR005V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6LWJR005V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.005 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.032" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6LWJR005V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6LWJR005V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6LWJR005V is new and unused, you can buy ERJ-6LWJR005V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6LWJR005V.
| UKT0J331MED1TD | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT0J331MED1TD.pdf | |
| CG922U025R4C | 9200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG922U025R4C.pdf | |
| ECE-A1VKS4R7B | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VKS4R7B.pdf | |
| USW1H220MDD1TE | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1H220MDD1TE.pdf | |
| UHV1A122MPD1TD | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1A122MPD1TD.pdf | |
| AHA227M16G24T-F | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA227M16G24T-F.pdf | |
| 158RZM035M1340 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 155 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 158RZM035M1340.pdf | |
| SEK330M350ST | 33µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.04 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK330M350ST.pdf | |
| EGPA350ELL332ML40S | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 17 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA350ELL332ML40S.pdf | |
| E80D500VNN222AQ30T | CAP ALUM 2200UF 50V RADIAL | E80D500VNN222AQ30T.pdf | |
| ESMQ251VSN561MR25S | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ251VSN561MR25S.pdf | |
| B43508B9687M | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B9687M.pdf | |
| GRM1555C1HR30WA01D | 0.30pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1HR30WA01D.pdf | |
| 100B4R7BTN500XT | 4.7pF 500V Ceramic Capacitor P90 Nonstandard 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 100B4R7BTN500XT.pdf | |
| C0603C0G1E4R8C030BG | 4.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E4R8C030BG.pdf |