| Manufacturer Part Number: | ERJ-6LWFR008V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.008 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6LWFR008V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6LWFR008V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.008 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.032" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6LWFR008V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6LWFR008V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6LWFR008V is new and unused, you can buy ERJ-6LWFR008V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6LWFR008V.
| LGY1V682MELZ40 | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1V682MELZ40.pdf | |
| 6.3YXG1000MEFC8X16 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 6.3YXG1000MEFC8X16.pdf | |
| 100YXG100MEFC10X23 | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100YXG100MEFC10X23.pdf | |
| UPM2A121MHD6TN | 120µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2A121MHD6TN.pdf | |
| LNC2V332MSEG | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2V332MSEG.pdf | |
| UCM1A152MNL1GS | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCM1A152MNL1GS.pdf | |
| UAQ2D560MHD1TO | 56µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2D560MHD1TO.pdf | |
| 35PX6800MEFC18X35.5 | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 35PX6800MEFC18X35.5.pdf | |
| EKMH800VNN122MQ25T | 1200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 207 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH800VNN122MQ25T.pdf | |
| B43508C5157M62 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 820 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C5157M62.pdf | |
| 53D472G035HL6 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 54 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 53D472G035HL6.pdf | |
| B43540A5567M80 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5567M80.pdf | |
| B43457A158M | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43457A158M.pdf | |
| EET-HC2G151HJ | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2G151HJ.pdf | |
| CC0603KRX7R8BB224 | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603KRX7R8BB224.pdf |