| Manufacturer Part Number: | ERJ-6LWFR007V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.007 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6LWFR007V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6LWFR007V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.007 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.032" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6LWFR007V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6LWFR007V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6LWFR007V is new and unused, you can buy ERJ-6LWFR007V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6LWFR007V.
| ULD2G010MED1TD | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | ULD2G010MED1TD.pdf | |
| EKZN500ELL471MK20S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN500ELL471MK20S.pdf | |
| UUB1V101MNL1GS | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | UUB1V101MNL1GS.pdf | |
| MAL214099001E3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 125°C | MAL214099001E3.pdf | |
| EET-UQ2G561EA | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2G561EA.pdf | |
| EEA-GA1A330H | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1A330H.pdf | |
| USF1C150MDD1TE | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1C150MDD1TE.pdf | |
| UPW2F4R7MPD | 4.7µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2F4R7MPD.pdf | |
| 10ZT470M10X12.5 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | 10ZT470M10X12.5.pdf | |
| AVS336M2AG24T-F | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS336M2AG24T-F.pdf | |
| AFK108M25H32B-F | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 60 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK108M25H32B-F.pdf | |
| SLPX181M385C5P3 | 180µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.11 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX181M385C5P3.pdf | |
| 30D105M150BA6A | 1µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D105M150BA6A.pdf | |
| 678D476M063CD3D | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1 Ohm @ 20Hz 3000 Hrs @ 105°C | 678D476M063CD3D.pdf | |
| 200USC680MEFCSN22X40 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 200USC680MEFCSN22X40.pdf |