| Manufacturer Part Number: | ERJ-6DQJ2R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6DQJ2R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6DQJ2R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6DQJ2R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6DQJ2R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6DQJ2R2V is new and unused, you can buy ERJ-6DQJ2R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6DQJ2R2V.
| 25TLV470M10X10.5 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 25TLV470M10X10.5.pdf | |
| UMV0J220MFD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV0J220MFD.pdf | |
| UHD0J562MHD6TN | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD0J562MHD6TN.pdf | |
| LP392M050C7P3 | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP392M050C7P3.pdf | |
| 610D226G020KD5 | 22µF 20V Aluminum Capacitors Axial, Can | 610D226G020KD5.pdf | |
| GJM1555C1HR90BB01D | 0.90pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1HR90BB01D.pdf | |
| C0603C511J5GACTU | 510pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C511J5GACTU.pdf | |
| RDE5C1H471J0P1H03B | 470pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H471J0P1H03B.pdf | |
| DE2E3KY152MA3BM02F | 1500pF 250VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | DE2E3KY152MA3BM02F.pdf | |
| C1206X103JAGACAUTO | 10000pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) | C1206X103JAGACAUTO.pdf | |
| ECJ-ZEB1C332K | 3300pF 16V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | ECJ-ZEB1C332K.pdf | |
| GRM1555C1H9R1CA01D | 9.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H9R1CA01D.pdf | |
| CGA3E2C0G2A180J080AD | 18pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2C0G2A180J080AD.pdf | |
| FG18C0G2A471JNT06 | 470pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG18C0G2A471JNT06.pdf | |
| C2012X5R1A156M125AB | 15µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R1A156M125AB.pdf |