| Manufacturer Part Number: | ERJ-6DQJ1R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.2 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6DQJ1R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6DQJ1R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6DQJ1R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6DQJ1R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6DQJ1R2V is new and unused, you can buy ERJ-6DQJ1R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6DQJ1R2V.
| EGPD800ELL391MK25H | 390µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 52 mOhm | EGPD800ELL391MK25H.pdf | |
| UPM1K120MED1TD | 12µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1K120MED1TD.pdf | |
| ECO-S1EP153BA | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 39 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1EP153BA.pdf | |
| B43504E2108M | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2108M.pdf | |
| 865060543003 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865060543003.pdf | |
| 63ZLJ560MG412.5X30 | 560µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63ZLJ560MG412.5X30.pdf | |
| 450TXW68MEFC18X25 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 450TXW68MEFC18X25.pdf | |
| B43540A9277M7 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 240 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9277M7.pdf | |
| 672D336H020BB5C | 33µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D336H020BB5C.pdf | |
| B43305G2827M67 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2827M67.pdf | |
| B43510A3188M7 | 1800µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A3188M7.pdf | |
| MLP152M080EK1A | 1500µF 80V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 106 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP152M080EK1A.pdf | |
| B41042A2187M | 180µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41042A2187M.pdf | |
| GRM1885C1H511JA01D | 510pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H511JA01D.pdf | |
| C0805C151J1GACTU | 150pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C151J1GACTU.pdf |