| Manufacturer Part Number: | ERJ-6CWJR027V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.027 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6CWJR027V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6CWJR027V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.027 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6CWJR027V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6CWJR027V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6CWJR027V is new and unused, you can buy ERJ-6CWJR027V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6CWJR027V.
| MAL214699002E3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 125°C | MAL214699002E3.pdf | |
| 420MXH100MEFCSN22X25 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 420MXH100MEFCSN22X25.pdf | |
| 450LSG3900MNB77X121 | 3900µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | 450LSG3900MNB77X121.pdf | |
| 865080245009 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865080245009.pdf | |
| UVY2W330MHD1TN | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2W330MHD1TN.pdf | |
| 381LX102M100A202 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX102M100A202.pdf | |
| B43504A5187M82 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 750 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5187M82.pdf | |
| E32D101HPN103MC79M | 10000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14.5 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D101HPN103MC79M.pdf | |
| LXY50VB681M12X35LL | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | LXY50VB681M12X35LL.pdf | |
| EET-UQ2D272LA | 2700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 86 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2D272LA.pdf | |
| GRM0225C1E8R6BA03L | 8.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E8R6BA03L.pdf | |
| UMK105CG050CVHF | 5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CG050CVHF.pdf | |
| C3225X5R2A155K200AB | 1.5µF 100V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225X5R2A155K200AB.pdf | |
| C1608CH2E101J080AA | 100pF 250V Ceramic Capacitor CH 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608CH2E101J080AA.pdf | |
| 100A1R0CT150XT | 1pF 150V Ceramic Capacitor P90 Nonstandard 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | 100A1R0CT150XT.pdf |