| Manufacturer Part Number: | ERJ-6CWJR018V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.018 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6CWJR018V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6CWJR018V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.018 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6CWJR018V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6CWJR018V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6CWJR018V is new and unused, you can buy ERJ-6CWJR018V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6CWJR018V.
| EEU-FM1V221L | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1V221L.pdf | |
| EEE-TG1E101UP | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1 Ohm @ 100kHz 1000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1E101UP.pdf | |
| UWT0G471MNL1GS | 470µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT0G471MNL1GS.pdf | |
| EEE-FK1A122SP | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1A122SP.pdf | |
| MAL201331228E3 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201331228E3.pdf | |
| MAL203037229E3 | 22µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 8 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203037229E3.pdf | |
| 250BXC68MEFCGC16X20 | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 250BXC68MEFCGC16X20.pdf | |
| UBX2A330MPL | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2A330MPL.pdf | |
| LGJ2G470MELA15 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGJ2G470MELA15.pdf | |
| ELXS161VSN681MQ25S | 680µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS161VSN681MQ25S.pdf | |
| ESMQ3B1VSN821MR45W | 820µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ3B1VSN821MR45W.pdf | |
| B43501F2108M82 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501F2108M82.pdf | |
| ERHA551LGC472MFD0M | 4700µF 550V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERHA551LGC472MFD0M.pdf | |
| ECE-T1EP104FA | 100000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 12 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T1EP104FA.pdf | |
| 25ZLH150M6.3X11 | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 25ZLH150M6.3X11.pdf |