| Manufacturer Part Number: | ERJ-6CWJR016V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.016 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6CWJR016V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6CWJR016V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.016 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6CWJR016V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6CWJR016V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6CWJR016V is new and unused, you can buy ERJ-6CWJR016V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6CWJR016V.
| ESH336M050AC3AA | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ESH336M050AC3AA.pdf | |
| UPM1C102MHD6TN | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1C102MHD6TN.pdf | |
| 860160274019 | 390µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160274019.pdf | |
| USF1E150MDD | 15µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1E150MDD.pdf | |
| UPTW6470MHD | 47µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPTW6470MHD.pdf | |
| EKYB100ELL102MH20D | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKYB100ELL102MH20D.pdf | |
| UMF1A220MDD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1A220MDD.pdf | |
| MALREKA00DD333H00K | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 480 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DD333H00K.pdf | |
| TE1500 | 1µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1500.pdf | |
| EKMQ201ELL331MM40S | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ201ELL331MM40S.pdf | |
| LGJ2F181MELC | 180µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2F181MELC.pdf | |
| MAL212360339 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 7.2 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212360339.pdf | |
| C1005X7R1V224K050BE | 0.22µF 35V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X7R1V224K050BE.pdf | |
| CC0402JRNPO8BN330 | 33pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402JRNPO8BN330.pdf | |
| CGA4J3NP02E682J125AA | 6800pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J3NP02E682J125AA.pdf |