| Manufacturer Part Number: | ERJ-6CWFR027V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.027 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6CWFR027V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6CWFR027V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.027 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6CWFR027V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6CWFR027V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6CWFR027V is new and unused, you can buy ERJ-6CWFR027V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6CWFR027V.
| 16YXJ470M8X11.5 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 16YXJ470M8X11.5.pdf | |
| MAL211817331E3 | 330µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 430 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL211817331E3.pdf | |
| 226CKE450MNV | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.0715 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 226CKE450MNV.pdf | |
| ELXZ250ELL472ML40S | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL472ML40S.pdf | |
| EEU-HD1H220B | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H220B.pdf | |
| B43310A9278M | 2700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 71 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43310A9278M.pdf | |
| UKL0J103MHD | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL0J103MHD.pdf | |
| MALREKE00AA133JL0K | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 36.17 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00AA133JL0K.pdf | |
| UPM1K120MED1TA | 12µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1K120MED1TA.pdf | |
| USF1A220MDD1TP | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1A220MDD1TP.pdf | |
| ECA-1JM471B | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1JM471B.pdf | |
| B43501C2157M | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 660 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C2157M.pdf | |
| EGPD101ELL561ML35H | 560µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 36 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD101ELL561ML35H.pdf | |
| B43504A2827M62 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 160 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2827M62.pdf | |
| 601D867G040JJ2 | 860µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D867G040JJ2.pdf |