| Manufacturer Part Number: | ERJ-6CWFR018V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.018 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6CWFR018V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6CWFR018V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.018 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6CWFR018V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6CWFR018V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6CWFR018V is new and unused, you can buy ERJ-6CWFR018V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6CWFR018V.
| LGU2F181MELA | 180µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2F181MELA.pdf | |
| LGU2Z681MELC | 680µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2Z681MELC.pdf | |
| ELBK350ELL602AMN3S | 6000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 19 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | ELBK350ELL602AMN3S.pdf | |
| UCB1A330MCL1GS | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | UCB1A330MCL1GS.pdf | |
| MALREKA00PB110PN0K | 1µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 265 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB110PN0K.pdf | |
| UPM0J561MPD | 560µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM0J561MPD.pdf | |
| MALREKA00DC333FG0K | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 560 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DC333FG0K.pdf | |
| UPM2G4R7MHD | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2G4R7MHD.pdf | |
| ESMH251VNN561MR35T | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 296 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH251VNN561MR35T.pdf | |
| MAL205676332E3 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 89 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205676332E3.pdf | |
| ELXM221VSN102MR50S | 1000µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM221VSN102MR50S.pdf | |
| 39D198G015GL6 | 1900µF 15V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D198G015GL6.pdf | |
| 600D226F150DJ5 | 22µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.75 Ohm @ 120Hz | 600D226F150DJ5.pdf | |
| SMQ450VS221M25X40T2 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.507 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SMQ450VS221M25X40T2.pdf | |
| TC57 | 30µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.09 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TC57.pdf |