| Manufacturer Part Number: | ERJ-3RQJ7R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5 OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3RQJ7R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3RQJ7R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3RQJ7R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3RQJ7R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3RQJ7R5V is new and unused, you can buy ERJ-3RQJ7R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3RQJ7R5V.
| EEU-FC1A821 | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1A821.pdf | |
| EET-HC2D122LA | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2D122LA.pdf | |
| EKMG251ELL4R7MHB5D | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG251ELL4R7MHB5D.pdf | |
| ALS31A333KF063 | 33000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10 mOhm 18000 Hrs @ 85°C | ALS31A333KF063.pdf | |
| UPW1A122MPD1TD | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1A122MPD1TD.pdf | |
| UPJ1A151MED | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1A151MED.pdf | |
| ESMG500ELL681MK25S | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG500ELL681MK25S.pdf | |
| B43858F2336M | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858F2336M.pdf | |
| MAL213634102E3 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL213634102E3.pdf | |
| B43504B2477M62 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 270 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B2477M62.pdf | |
| MAL215986121E3 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.6 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215986121E3.pdf | |
| E82D500VRT103MB25T | CAP ALUM 10000UF 50V RADIAL | E82D500VRT103MB25T.pdf | |
| B43515B477M87 | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 330 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43515B477M87.pdf | |
| ECE-T1EA473EA | 47000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 17 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-T1EA473EA.pdf | |
| LXZ6.3VB102M8X15LL | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | LXZ6.3VB102M8X15LL.pdf |