| Manufacturer Part Number: | ERJ-3RQJ6R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.2 OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3RQJ6R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3RQJ6R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3RQJ6R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3RQJ6R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3RQJ6R2V is new and unused, you can buy ERJ-3RQJ6R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3RQJ6R2V.
| 63ZLJ82M8X11.5 | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 63ZLJ82M8X11.5.pdf | |
| B43508B5157M | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 820 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5157M.pdf | |
| EET-HC2V391DA | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 425 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2V391DA.pdf | |
| EEU-HD1H331 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H331.pdf | |
| 865080257014 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865080257014.pdf | |
| MAL205659152E3 | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205659152E3.pdf | |
| 35RX30100MTA8X11.5 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 35RX30100MTA8X11.5.pdf | |
| 16YXH1500MEFCG412.5X20 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXH1500MEFCG412.5X20.pdf | |
| SLP682M035C5P3 | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 78 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP682M035C5P3.pdf | |
| 500D687M035FK2 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D687M035FK2.pdf | |
| ESMH500VSN183MA50S | 18000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 18 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VSN183MA50S.pdf | |
| 672D337H020DM5J | 330µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D337H020DM5J.pdf | |
| B41580A5220M3 | 220000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5.3 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41580A5220M3.pdf | |
| B43770A9138M | 1300µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 44 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43770A9138M.pdf | |
| C0603CH1H080D030BA | 8pF 50V Ceramic Capacitor CH 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603CH1H080D030BA.pdf |