| Manufacturer Part Number: | ERJ-3RQJ5R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3RQJ5R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3RQJ5R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3RQJ5R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3RQJ5R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3RQJ5R1V is new and unused, you can buy ERJ-3RQJ5R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3RQJ5R1V.
| EKMQ251VSN821MR35S | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ251VSN821MR35S.pdf | |
| UVR1H010MDD1TD | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H010MDD1TD.pdf | |
| EKMG100ELL102MJC5S | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG100ELL102MJC5S.pdf | |
| SEK472M016ST | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 70 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | SEK472M016ST.pdf | |
| PEH536VCD3180M2 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 480 mOhm 4600 Hrs @ 105°C | PEH536VCD3180M2.pdf | |
| EEE-1HA220AP | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1HA220AP.pdf | |
| MALREKB05BA347C00K | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 680 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05BA347C00K.pdf | |
| ECE-V1HA4R7SR | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V1HA4R7SR.pdf | |
| MALIEYN07AB539B02K | 39000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 22 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AB539B02K.pdf | |
| B43508A9277M62 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9277M62.pdf | |
| E92F421VSN331MR50T | 330µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 241 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F421VSN331MR50T.pdf | |
| B43501A5397M | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 340 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5397M.pdf | |
| MAL212380339 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 7.2 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212380339.pdf | |
| 36DY122F400BD2P | 1200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | 36DY122F400BD2P.pdf | |
| KY35VB221M8X15LL | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | KY35VB221M8X15LL.pdf |