| Manufacturer Part Number: | ERJ-3RQJ3R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3 OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3RQJ3R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3RQJ3R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3RQJ3R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3RQJ3R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3RQJ3R0V is new and unused, you can buy ERJ-3RQJ3R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3RQJ3R0V.
| LP332M050E3P3 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 101 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP332M050E3P3.pdf | |
| 860010378022 | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010378022.pdf | |
| MALREKB05AA133L00K | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 32.15 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05AA133L00K.pdf | |
| ULD2D5R6MED | 5.6µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | ULD2D5R6MED.pdf | |
| MAL203690389E3 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203690389E3.pdf | |
| MALREKB00DD322JG0K | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 600 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DD322JG0K.pdf | |
| B41505F7338M2 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 56 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505F7338M2.pdf | |
| ESMH201VQT152MB30T | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 166 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH201VQT152MB30T.pdf | |
| B41505A7159M2 | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 19 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A7159M2.pdf | |
| B43508G2827M87 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508G2827M87.pdf | |
| E36D400HPN333TC92N | 33000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D400HPN333TC92N.pdf | |
| B43584B5228M3 | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 43 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584B5228M3.pdf | |
| C1206H473J5GACTU | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206H473J5GACTU.pdf | |
| C1608X7R2A102K080AE | 1000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R2A102K080AE.pdf | |
| GRM31A5C2J561JW01D | 560pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31A5C2J561JW01D.pdf |