| Manufacturer Part Number: | ERJ-3RQJ2R4V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4 OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3RQJ2R4V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3RQJ2R4V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3RQJ2R4V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3RQJ2R4V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3RQJ2R4V is new and unused, you can buy ERJ-3RQJ2R4V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3RQJ2R4V.
| AFK688M10R44VT-F | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 33 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK688M10R44VT-F.pdf | |
| EET-UQ2W271CA | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W271CA.pdf | |
| EET-UQ2W391EA | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W391EA.pdf | |
| CGS103U075V4C | 10000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS103U075V4C.pdf | |
| UPM2A010MDD | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM2A010MDD.pdf | |
| AVS476M50G24B-F | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS476M50G24B-F.pdf | |
| 515D226M200CG6AE3 | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D226M200CG6AE3.pdf | |
| 672D477H012DM3D | 470µF 12V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D477H012DM3D.pdf | |
| B43601A2158M60 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2158M60.pdf | |
| E36D160LPN563TC54M | 56000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D160LPN563TC54M.pdf | |
| LXZ25VB182M16X20LL | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXZ25VB182M16X20LL.pdf | |
| EET-UQ2S181HA | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2S181HA.pdf | |
| C0805C101K5RACTU | 100pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C101K5RACTU.pdf | |
| C2012X8R2A333M125AB | 0.033µF 100V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X8R2A333M125AB.pdf | |
| FG28C0G1H2R2CNT06 | 2.2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG28C0G1H2R2CNT06.pdf |