| Manufacturer Part Number: | CRGV0603J560K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 560K OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGV0603J560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGV0603J560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1-1879528-9 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGV, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGV0603J560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGV0603J560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRGV0603J560K is new and unused, you can buy CRGV0603J560K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGV0603J560K.
| UVC2G150MPD | 15µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UVC2G150MPD.pdf | |
| 381LX221M450J052 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX221M450J052.pdf | |
| UKW1V101MED1TD | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1V101MED1TD.pdf | |
| USV1A220MFD1TE | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1A220MFD1TE.pdf | |
| 25ZLH470MEFCT810X12.5 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25ZLH470MEFCT810X12.5.pdf | |
| EEU-ED2E680SB | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2E680SB.pdf | |
| EKYA500ELL122ML25S | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYA500ELL122ML25S.pdf | |
| MAL203831222E3 | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203831222E3.pdf | |
| EKMH401VNN820MQ25T | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.032 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VNN820MQ25T.pdf | |
| EKMQ421VSN331MA30S | 330µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ421VSN331MA30S.pdf | |
| 630D506M050DD2A | 50µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | 630D506M050DD2A.pdf | |
| HVMLS601M150EA1C | 600µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack 261 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS601M150EA1C.pdf | |
| B43705A5129M000 | 12000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.4 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43705A5129M000.pdf | |
| KY10VB221M6X11LL | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | KY10VB221M6X11LL.pdf | |
| EET-HC2V331HF | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 502 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2V331HF.pdf |