| Manufacturer Part Number: | CRGH0603J20K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20K OHM 5% 1/5W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGH0603J20K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGH0603J20K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1879495-5 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGH, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGH0603J20K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGH0603J20K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRGH0603J20K is new and unused, you can buy CRGH0603J20K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGH0603J20K.
| AFK108M50P44T-F | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 73 mOhm 5000 Hrs @ 105°C | AFK108M50P44T-F.pdf | |
| LNR1K334MSE | 330000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1K334MSE.pdf | |
| 50YXA47MEFCT16.3X11 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50YXA47MEFCT16.3X11.pdf | |
| MAL214272285E3 | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214272285E3.pdf | |
| EMZE250ADA330MF73G | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | EMZE250ADA330MF73G.pdf | |
| AVS477M16G24B-F | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS477M16G24B-F.pdf | |
| B41888C8128M | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 52 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C8128M.pdf | |
| B43540E2477M87 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2477M87.pdf | |
| 380LX122M100J022 | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX122M100J022.pdf | |
| MAL215637682E3 | 6800µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 49 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215637682E3.pdf | |
| EKMS161VSN272MR50S | 2700µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS161VSN272MR50S.pdf | |
| EKMM451VSN681MA60T | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VSN681MA60T.pdf | |
| WBR40-250A | 40µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 6.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR40-250A.pdf | |
| PSU37815A | 378µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU37815A.pdf | |
| ECO-S1VA222BA | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 196 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1VA222BA.pdf |