| Manufacturer Part Number: | CRGH0603J160K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160K OHM 5% 1/5W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGH0603J160K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGH0603J160K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 2-1879495-7 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGH, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGH0603J160K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGH0603J160K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRGH0603J160K is new and unused, you can buy CRGH0603J160K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGH0603J160K.
| UUR1A221MCL1GS | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR1A221MCL1GS.pdf | |
| MAL216099703E3 | 150µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 150°C | MAL216099703E3.pdf | |
| LNU2W103MSEJ | 10000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNU2W103MSEJ.pdf | |
| LGN2E221MELZ25 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E221MELZ25.pdf | |
| EKYB6R3ELL472MK25S | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYB6R3ELL472MK25S.pdf | |
| MAL225621392E3 | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 119 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MAL225621392E3.pdf | |
| UTS1C101MDD1TA | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1C101MDD1TA.pdf | |
| B43231B6107M | 100µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231B6107M.pdf | |
| 107LBA500M2DC | 100µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.31573 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107LBA500M2DC.pdf | |
| B43501C5157M80 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C5157M80.pdf | |
| B41605A7398M8 | 3900µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 26 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A7398M8.pdf | |
| E81D251VNN102MA50T | CAP ALUM 1000UF 250V RADIAL | E81D251VNN102MA50T.pdf | |
| LPX102M160H1P3 | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX102M160H1P3.pdf | |
| HVMLS401M150EK1D | 400µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 388 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS401M150EK1D.pdf | |
| MVE16VC151MF80TP | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.094 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVE16VC151MF80TP.pdf |