| Manufacturer Part Number: | CRG1206J27K/10 |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27K OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG1206J27K/10 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG1206J27K/10 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623631-2 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG1206J27K/10 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG1206J27K/10 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG1206J27K/10 is new and unused, you can buy CRG1206J27K/10 TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG1206J27K/10.
| 400RX302R2M8X11.5 | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 400RX302R2M8X11.5.pdf | |
| LGU2C821MELB | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2C821MELB.pdf | |
| EMZJ250ADA680MF61G | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 260 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EMZJ250ADA680MF61G.pdf | |
| UKT0J471MPD1TD | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT0J471MPD1TD.pdf | |
| 380LX333M025K452 | 33000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 20 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX333M025K452.pdf | |
| 100SEV22M8X10.5 | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 100SEV22M8X10.5.pdf | |
| UKA1E331MPD1TD | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1E331MPD1TD.pdf | |
| LGU2E561MELB | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2E561MELB.pdf | |
| 400BXC1MEFC8X11.5 | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 400BXC1MEFC8X11.5.pdf | |
| UPM1A331MPD1TA | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1A331MPD1TA.pdf | |
| EKMQ350ETD471MJ16S | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ350ETD471MJ16S.pdf | |
| TVA1306.2 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1306.2.pdf | |
| 100USC1200MEFCSN25X25 | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 100USC1200MEFCSN25X25.pdf | |
| 381LQ391M200H012 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ391M200H012.pdf | |
| EKMH201VSN681MQ40T | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 244 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VSN681MQ40T.pdf |