| Manufacturer Part Number: | CRG0805J360K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805J360K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805J360K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805J360K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805J360K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805J360K is new and unused, you can buy CRG0805J360K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805J360K.
| EEU-FR1A102L | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1A102L.pdf | |
| EEU-FC1V681L | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V681L.pdf | |
| UCY2D680MHD3TO | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2D680MHD3TO.pdf | |
| 420HXG390MEFCSN30X45 | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420HXG390MEFCSN30X45.pdf | |
| ECA-1JM100LW | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1JM100LW.pdf | |
| UHD1A101MDD1TA | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHD1A101MDD1TA.pdf | |
| EEE-HP1A330P | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HP1A330P.pdf | |
| 35ZLG220MEFC8X16 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 35ZLG220MEFC8X16.pdf | |
| MALREKB05FD433B00K | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 140 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05FD433B00K.pdf | |
| SLPX471M385H7P3 | 470µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX471M385H7P3.pdf | |
| B43540C9337M60 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C9337M60.pdf | |
| B43521A9567M | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 160 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43521A9567M.pdf | |
| UHE1C222MHT | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1C222MHT.pdf | |
| CL21B475KPFNNNE | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B475KPFNNNE.pdf | |
| C0805C473K5RACAUTO | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C473K5RACAUTO.pdf |