| Manufacturer Part Number: | CRG0805J15K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 15K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805J15K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805J15K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623320-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805J15K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805J15K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805J15K is new and unused, you can buy CRG0805J15K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805J15K.
| EEU-HD1H470B | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H470B.pdf | |
| 100YXM10MEFCT16.3X11 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100YXM10MEFCT16.3X11.pdf | |
| SH101M200ST | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.99 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH101M200ST.pdf | |
| B43501A5476M82 | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 2.82 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5476M82.pdf | |
| 678D108M016DM5O | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 130 mOhm @ 20Hz | 678D108M016DM5O.pdf | |
| B43540B2158M82 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 60 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2158M82.pdf | |
| CGS553U016V3L | 55000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS553U016V3L.pdf | |
| MAL210452472E3 | 4700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 31 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210452472E3.pdf | |
| MLP173M010EK1A | 17000µF 10V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 77 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP173M010EK1A.pdf | |
| CL10B103KB8NCNC | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B103KB8NCNC.pdf | |
| 102R15N470KV4E | 47pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | 102R15N470KV4E.pdf | |
| RDE5C2A680J0K1H03B | 68pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDE5C2A680J0K1H03B.pdf | |
| CGA5H4X7R2J102K115AE | 1000pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5H4X7R2J102K115AE.pdf | |
| CL10C220JC81PNC | 22pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C220JC81PNC.pdf | |
| C4532X7T2J224K200KE | 0.22µF 630V Ceramic Capacitor X7T 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532X7T2J224K200KE.pdf |