| Manufacturer Part Number: | CRG0805F91K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F91K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F91K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623298-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 91k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F91K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F91K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F91K is new and unused, you can buy CRG0805F91K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F91K.
| PEG124MB247VQL1 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.6 Ohm | PEG124MB247VQL1.pdf | |
| SK102M016ST | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 210 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SK102M016ST.pdf | |
| UHW1K271MPD | 270µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1K271MPD.pdf | |
| 50ML2.2MEFCT54X5 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 50ML2.2MEFCT54X5.pdf | |
| UVR0J330MDD1TA | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR0J330MDD1TA.pdf | |
| UPJ1H6R8MDD | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1H6R8MDD.pdf | |
| 35RX30100MTA8X11.5 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 35RX30100MTA8X11.5.pdf | |
| AEB106M2WR44B-F | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB106M2WR44B-F.pdf | |
| B43305B2827M67 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2827M67.pdf | |
| LP222M100H7P3 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP222M100H7P3.pdf | |
| B43508E2128M | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2128M.pdf | |
| E81D400LCN303MR80W | CAP ALUM 30000UF 40V RADIAL | E81D400LCN303MR80W.pdf | |
| E36D400HPN154TEE3M | 150000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D400HPN154TEE3M.pdf | |
| B43458A4189M3 | 18000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43458A4189M3.pdf | |
| 687LMU200M2BH | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243.8 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 687LMU200M2BH.pdf |