| Manufacturer Part Number: | CRG0805F820K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623288-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 820k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F820K is new and unused, you can buy CRG0805F820K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F820K.
| 8AX200M6.3X7 | 200µF 8V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 8AX200M6.3X7.pdf | |
| UVZ2DR47MED1TD | 0.47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2DR47MED1TD.pdf | |
| UPW1V390MDD | 39µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V390MDD.pdf | |
| UPS1E102MHD1TO | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS1E102MHD1TO.pdf | |
| UVC2G5R6MPD | 5.6µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UVC2G5R6MPD.pdf | |
| UMT1C100MCD2 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1C100MCD2.pdf | |
| MAL211660101E3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211660101E3.pdf | |
| ELXZ250ELL122MK25S | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXZ250ELL122MK25S.pdf | |
| UKL2A221KHD | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A221KHD.pdf | |
| B41231A9188M | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A9188M.pdf | |
| B43505E2477M80 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505E2477M80.pdf | |
| E36D400LPN203UCA5N | 20000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D400LPN203UCA5N.pdf | |
| B43508A9108M80 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9108M80.pdf | |
| B43510B5827M7 | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 130 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B5827M7.pdf | |
| MAL212317229E3 | 22µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 4 Ohm 20000 Hrs @ 125°C | MAL212317229E3.pdf |