| Manufacturer Part Number: | CRG0805F240K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F240K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F240K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623160-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F240K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F240K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F240K is new and unused, you can buy CRG0805F240K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F240K.
| UVZ1V470MDD1TD | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1V470MDD1TD.pdf | |
| EKMG630ELL330MF11D | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG630ELL330MF11D.pdf | |
| EKZN630ELL121MH20D | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C | EKZN630ELL121MH20D.pdf | |
| UKW1C101MDD1TD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1C101MDD1TD.pdf | |
| UKL1A151MPDANA | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1A151MPDANA.pdf | |
| 100ZL56MEFCT78X20 | 56µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 100ZL56MEFCT78X20.pdf | |
| EEU-FM1C392B | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1C392B.pdf | |
| MAL204246159E3 | 15µF 400V Aluminum Capacitors Axial, Can 5 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204246159E3.pdf | |
| 510DX127M050CD5D | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 510DX127M050CD5D.pdf | |
| EKMM451VSN221MA30M | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VSN221MA30M.pdf | |
| B41851A9106M | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 17 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A9106M.pdf | |
| GRM155R70J105KA12D | 1µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R70J105KA12D.pdf | |
| GR331CD72W473KW03L | 0.047µF 450V Ceramic Capacitor X7T 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GR331CD72W473KW03L.pdf | |
| C0805C565K9PACTU | 5.6µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C565K9PACTU.pdf | |
| GRM1885C1E621JA01D | 620pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1E621JA01D.pdf |