| Manufacturer Part Number: | CRG0805F18K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623128-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F18K is new and unused, you can buy CRG0805F18K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F18K.
| UBT2V100MPD1TD | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2V100MPD1TD.pdf | |
| EKY-6R3ETD331MF11D | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKY-6R3ETD331MF11D.pdf | |
| B43601B5157M60 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 720 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B5157M60.pdf | |
| EKMH451VRD331MA40T | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 753 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VRD331MA40T.pdf | |
| B43504E2128M | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2128M.pdf | |
| MLS102M150EB0A | 1000µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 158 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS102M150EB0A.pdf | |
| UUR1V470MCL1GS | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR1V470MCL1GS.pdf | |
| C0805C104J5RACTU | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C104J5RACTU.pdf | |
| LMK212BJ475KD-T | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | LMK212BJ475KD-T.pdf | |
| C330C104K2R5TA | 0.10µF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) | C330C104K2R5TA.pdf | |
| C324C104M5U5TA | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C324C104M5U5TA.pdf | |
| LLL215R71H103MA11L | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric) 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | LLL215R71H103MA11L.pdf | |
| C1206X560JDGACTU | 56pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206X560JDGACTU.pdf | |
| ARR07A105JGS | 1µF 25V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) | ARR07A105JGS.pdf | |
| C2012X7R1A685K125AC | 6.8µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1A685K125AC.pdf |