| Manufacturer Part Number: | CRG0805F110K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 110K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F110K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F110K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623101-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 110k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F110K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F110K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F110K is new and unused, you can buy CRG0805F110K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F110K.
| EEE-FK1K100XP | 10µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1K100XP.pdf | |
| UPM1C182MHD | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1C182MHD.pdf | |
| UPT2P271MHD6 | 270µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2P271MHD6.pdf | |
| 500VXG68MEFCSN25X25 | 68µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 500VXG68MEFCSN25X25.pdf | |
| USR0J220MDD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR0J220MDD.pdf | |
| 16TWL22MEFC6.3X11 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16TWL22MEFC6.3X11.pdf | |
| USR0G471MDD1TD | 470µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR0G471MDD1TD.pdf | |
| 80ZLJ27MTA6.3X11 | 27µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 80ZLJ27MTA6.3X11.pdf | |
| 228RSS016M | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 158.3 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 228RSS016M.pdf | |
| LLS2Z271MELY | 270µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2Z271MELY.pdf | |
| B41231A6828M | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A6828M.pdf | |
| EKMM201VSN222MA50S | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM201VSN222MA50S.pdf | |
| ESMQ350ELL103MP50S | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ350ELL103MP50S.pdf | |
| 380LX820M500H042 | SNAPMOUNTS | 380LX820M500H042.pdf | |
| MAL215611183E3 | 18000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215611183E3.pdf |