| Manufacturer Part Number: | CRG0805F10K/10 |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F10K/10 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F10K/10 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623097-3 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F10K/10 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F10K/10 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F10K/10 is new and unused, you can buy CRG0805F10K/10 TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F10K/10.
| EEU-FC0J821L | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J821L.pdf | |
| EKXG401ELL100MJ20S | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKXG401ELL100MJ20S.pdf | |
| SLPX472M100H7P3 | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 56 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX472M100H7P3.pdf | |
| MAL214651471E3 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214651471E3.pdf | |
| LAQ2D181MELA20 | 180µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2D181MELA20.pdf | |
| LAQ2G271MELB40 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2G271MELB40.pdf | |
| B43504A9567M | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9567M.pdf | |
| ES5226M050AE1EA | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | ES5226M050AE1EA.pdf | |
| UPJ1A122MPD1TD | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A122MPD1TD.pdf | |
| UMA1V2R2MCD2 | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1V2R2MCD2.pdf | |
| UFG2A100MPM | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG2A100MPM.pdf | |
| 515D475M160BB6AE3 | 4.7µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D475M160BB6AE3.pdf | |
| UHE1E471MPD1TD | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1E471MPD1TD.pdf | |
| B41890A7277M | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 74 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41890A7277M.pdf | |
| SLPX183M025C4P3 | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX183M025C4P3.pdf |