| Manufacturer Part Number: | CRG0603J12K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 12K OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0603J12K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0603J12K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623025-5 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0603J12K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0603J12K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0603J12K is new and unused, you can buy CRG0603J12K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0603J12K.
| 35SGV22M6.3X6.1 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35SGV22M6.3X6.1.pdf | |
| 200LEX4.7MEFC6.3X11 | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | 200LEX4.7MEFC6.3X11.pdf | |
| UCL1A102MNL1GS | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1A102MNL1GS.pdf | |
| UCY2G560MHD6TN | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2G560MHD6TN.pdf | |
| SLPX680M450A1P3 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.903 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX680M450A1P3.pdf | |
| LNT2W822MSEJ | 8200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2W822MSEJ.pdf | |
| UPW0J470MDD6TP | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J470MDD6TP.pdf | |
| ECO-S1EA822BA | 8200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 61 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1EA822BA.pdf | |
| 10MH733MEFCTZ5X7 | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10MH733MEFCTZ5X7.pdf | |
| AHA226M63E16T-F | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 13.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA226M63E16T-F.pdf | |
| 336TLS050M | 33µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.0238 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 336TLS050M.pdf | |
| 16YXH1500MEFCGC16X16 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXH1500MEFCGC16X16.pdf | |
| E82D501VSN121MQ40T | CAP ALUM 120UF 500V RADIAL | E82D501VSN121MQ40T.pdf | |
| PSU6465A | 64µF 165V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU6465A.pdf | |
| E36D500HPN333MC67M | 33000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12.8 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D500HPN333MC67M.pdf |