| Manufacturer Part Number: | CRG0603F560K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 560K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0603F560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0603F560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1622968-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0603F560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0603F560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0603F560K is new and unused, you can buy CRG0603F560K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0603F560K.
| UPM1V181MPD6TD | 180µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V181MPD6TD.pdf | |
| UPW1C272MHD6TN | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1C272MHD6TN.pdf | |
| UVR2C331MHD | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C331MHD.pdf | |
| UPS2FR47MPD1TA | 0.47µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2FR47MPD1TA.pdf | |
| UBX1V101MPL | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1V101MPL.pdf | |
| UUL1V220MCL1GS | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUL1V220MCL1GS.pdf | |
| MAL204830222E3 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL204830222E3.pdf | |
| MAL214698686E3 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214698686E3.pdf | |
| 380LX331M315J452 | 330µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX331M315J452.pdf | |
| B43508B2827M87 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2827M87.pdf | |
| MAL212367338E3 | 3.3µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 73 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212367338E3.pdf | |
| B43510A9827M80 | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 85 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A9827M80.pdf | |
| UVZ2C220MPH | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2C220MPH.pdf | |
| CL03A104KA3NNNC | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CL03A104KA3NNNC.pdf | |
| C0402C332K5RACTU | 3300pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C332K5RACTU.pdf |